Connecticut Science Teachers Association

"...to inspire, promote and support the learners of science in the state of Connecticut."

Past Awardees

Excellence in Elementary Science Teaching

2017  Diane Hart, Forbes School, Torrington

2016  Sean Serafino, Monroe Elementary School, Monroe

2015  Christopher Stone, Pond Hill Elementary School, Wallingford

2014  Sarah Worley, Discovery Academy, Hartford

2013  Lisa Gozzo, Button Ball Lane School, Glastonbury

2012  Hope Pardee, Meadowside School, Milford

2011  Mary Servino , Classical Studies Academy, Bridgeport

2010  Donna L. Rand, East Hartford-Glastonbury Elementary Magnet School

2009  Jessica Lee Kane, Saxe Middle School, New Canaan

2008  Nancy Juliano, Shepherd Glen School, Hamden

2007  Matthew J. Lozefski, Diloreto Magnet School, New Britain

2005  Joyce L McAloon, Flanders ES, Southington

2004  Carolyn M. Jones, Weston

2003  Patricia Bishop McKean, Convent of the Sacred Heart, Greenwich

2002  Janette Lange, St. Thomas Day School, New Haven

2001  Patricia A. Grondin, Norwich P.S

2000  Eileen G. Bengtson, Hurlbott ES, Weston

1998  Rachael Manzer, Ann Antolini ES, New Hartford

1995  Katrina Dexter, John B. Stanton School, Norwich

1994  Christopher Osmun

1992  Nancy Titchen, Northwest Elementary School, Storrs


Excellence in Middle School Science Teaching

2017  Tracy Andersen, David Wooster Middle School, Stratford

2016  Beth Manning, Westside Middle School Academy, Danbury

2015  Heather Toothaker, Engineering and Science University Middle School, Hamden

2014  Christopher Newlan, David Wooster Middle School, Stratford

2013  Tiffany J. Haley, Woodrow Wilson Middle School, Middletown

2011  Dolores Holmes, Harborside Middle School,Milford

2010  Louise McMinn, Scofield Magnet Middle School, Stamford

2009  Matthew A. Erickson, Edgewood School, New Haven

2008  Marjorie Drucker, Barnard Environmental Magnet School, New Haven

2007  Dr. Janice Mooney-Frank, Thomas Edison Middle School, Meriden

2005  Donna M. Dufresne, Pomfret Community School, Pomfret

2004  Evelyn B. Brown, Bozrah

2003  Dorothy M. Gillespie, Thomas Edison MS, Meriden

2002  Karen J. Howell, Fairfield

2001  Marilyn C. Odell, Walsh Intermediate School, Branford

2000  Jonathan S. Harger, Old Lyme MS, Niantic

1998  Brenda Capobianco, Irving Robbin MS, Farmington

1995  Liftig, Inez, Fairfield Woods Middle School, Fairfield

1992  Paula Coughlin, Mansfield Middle School, Storrs


Excellence in Secondary Science Teaching

2017  Lauren Danner, North Branford High School, N. Branford

2016  Ms. Valerie May, Woodstock Academy, Woodstock

2015  Ms. Michelle Ott, Canton High School, Canton

2014  Ms. Raisa Roginsky, Guilford High School, Guilford

2013 Valerie Cournoyer, Amity Regional High School, Woodbridge

2012 John G. Farley, Hamden High School, Hamden

2011 Marilyn Pearson, Central High School, Bridgeport

2010  Dr. Matthew R. Lisy and Emily B. Lisy, Westhill High School, Stamford

2009  Chris Joseph Willems, Wilbur Cross HS, New Haven 

2008  Ruth Heckman, Guilford High School, Guilford

2007  Gerlinde Lehner, Montville High School, Oakdale

2005  Marjorie A. Porter, Somers HS, Somers

2004  Susan A. Boucher, Enfield HS, Enfield

2003  Laurie B. Pallin, Montville HS, Montville

2002  Laurence A. Brown, South Windsor

2001  John V. McNulty, Berlin HS, Berlin

2000  Charmaine P. Mizak, Fitch HS, Groton

1998  Michael Makarewicsz, Greenwich HS, Greenwich

1995  Enid Lipeles,  Masuk HS, Monroe

1992  Elizabeth Shamroth, Glastonbury HS, Glastonbury


CSTA Lifetime Achievement Distinguished Educator Award

2014    Raymond Delehant, Editor, CSTA Newsletter, Editor, CSTA Journal, and CSTA, Past President, Hamden

2012    Juan Sanchez, Seasonal Naturalist, DEEP, Chaplin

2011    Florence McBride, Partners in Science Program, Hamden Public Schools,Hamden

2008    Dr. Louis Kuslan, Professor of Science, emeritus, Southern Connecticut State University








 

Connecticut Science Educator Fellow (CSEF) Award

2017    Dr. Harry Rosvally, K-12 STEM Curriculum Administrator, Danbury

2016    Terry Wilson, Elementary Science Curriculum Specialist, CREC

2015    Laurel Kohl, Institute For Sustainable Energy, ECSU, Willimantic

2014    Rachael L. Manzer

2013    Norman Barstow, Elementary Science Coordinator, Simsbury, retired

2012    Patricia O. Ruane

2011    Kathleen A. Daly

2010    Malcolm S. Cheney

2009    Steve Weinberg, Science Consultant emeritus, CSDE

2008    Dr. Kenneth R. Roy, Glastonbury/Vernon

2007    Linda Livolsi, West Woods School, Hamden

2005    Eloise Farmer, New Hartford

2004    Linda K. Froschauer, Westport

2003    Dr. Charles L. Vigue, Professor of Biology, University of NH

2002    Sandra M. Justin, University of Connecticut, Storrs

2001    William H. Peltz, Greenwich Academy

2000    Raymond L. Delehant

1998    Stephen Rocketto

1997    Eleanor M. Bennett

1995    Fred Myers, Farmington

1993    John W. Fedors

1992    Elizabeth Quinn, Saxe Middle School, New Canaan

1991    Robert W. Shackleton

1990    David P. Lopath Specialist for Magnet Schools, CREC, Hartford

1989    Dr. Sigmund Abeles, Science Consultant, CSDE and Dr. Ralph J. Yulo Jr., Professor of Science Education, ECSU


Dr. Sigmund Abeles Science Advocate Award

2017  Connecticut Science Olympiad, Mr. Brandan Herlihy, Director

2016   Connecticut Invention Convention (CIC), Hartford(Ms. Helen Cherov, Executive Director)

2015  Dr. Diana Payne, Connecticut Sea Grant, Groton, CT

2014  Hank Gruner, VP for Programs, CSC, Hartford, CT 06103

2013   Project to Increase Mastery of Mathematics and Science (PIMMS)

2012   James N. Sirch,  Peabody Museum, Yale University

2011    Alberto Mimo, DEP

2010    Dr. Nicholas F. Bellantoni, Connecticut State Archaeologist

2009    Dr. Mel Goldstein, Meteorologist, WCSU

2008    Ralph Lewis, Connecticut State Geologist emeritus

2007    Dr. Ralph J. Yulo Jr., Eastern Connecticut State University

2005    Dr. Richard C. Cole, Director, Ct Academy for Education in SM&T

2004    Dr. Robert D. Ballard, Mystic Aquarium

2003    Jonathan Craig, Talcott Mountain Science Center

2002    Sister Claire Markham, R.S.M., Ph.D., St. Joseph College, Hartford2001    

2001    Dr. Arthur  Dimock, University of Connecticut, Storrs

2000    Terri Clark, CT Academy for Education In S, M, & T

1998    George “Bob” Wisner, Connecticut Science Fair

1996    Dr. Donald LaSalle, Talcott Mountain Science Center

1995    Dr. Howard “Mickey” Weiss, Project Oceanology

1993    Dr. Robert Rosenbaum, Wesleyan University

1992    Dr. Babu George, Sacred Heart University



            







"Connecticut Science Teachers Association" is a 501(c)6 non-profit organization. P.O. Box 5, Middletown, CT 06457 Copyright 2016 

Powered by Wild Apricot Membership Software